مصوبه‌های کمیته تخصصی پایگاه‌های میراث جهانی

مدیر کل امور پایگاه‌های سازمان میراث فرهنگی در رابطه با مصوبه‌های کمیته تخصصی پایگاه‌های میراث جهانی اعلام کرد: دو طرح پیشنهادی بازسازی “سردر عالی قاپو” پایگاه میراث جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و محوطه سازی پایگاه میراث جهانی “گنبد قابوس” پس از بررسی در دو جلسه جداگانه کمیته تخصصی پایگاه‌های میراث جهانی به تصویب رسید.

مصوبه‌های کمیته تخصصی

فرهاد عزیزی در توضیح مصوبه‌های کمیته تخصصی این طرح بیان کرد: در جلسه کمیته تخصصی امور پایگاه‌های میراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی با در نظر گرفتن مطالعات تاریخی، شهرسازی و معماری این مجموعه و ضرورت و اهمیت تاریخی شهری این اثر جهانی و احیاء و بازآفرینی هویت شهری کلیات طرح بازسازی سردر عالی قاپو این مجموعه مورد موافقت اعضاء قرار گرفت.

وی افزود: بر این اساس قرار شد طراح طرح در مرحله نخست جزئیات این بازسازی با مصالح سنتی و تکنیک اجرایی را در شورای راهبردی به تصویب برساند و سپس با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل و پایگاه میراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی بازسازی این سردر محقق شود.

ایشان در ادامه با اشاره به بررسی طرح محوطه سازی پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس در کمیته تخصصی امور پایگاه‌ها و هیات راهبردی پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس و مصوبه‌های کمیته تخصصی آن اعلام کرد: قرار شد اولویت کف‌سازی محوطه با مصالح سنتی و بومی منطقه و با استفاده از آجر ختایی سنتی مرغوب با زیرسازی مناسب  با اجرای مسیرها و ساختار اصلی طرح انجام شود.

عزیزی انتخاب نوع پوشش گیاهی و فضای سبز محوطه متناسب با اقلیم منطقه با نظر کارشناسان خبره، ساماندهی واحدهای تجاری خیابان‌های اطراف محوطه با هماهنگی و همکاری شهرداری و ارگان‌های مرتبط را از دیگر مصوبات این نشست عنوان کردو گفت: در این جلسه همچنین ایجاد محل اتاق معرفی و بلیت‌فروشی  با ورودی و خروجی مجزا و با استفاده از مصالح متناسب و بوم آورد به منظور اصلاح و ساماندهی ورودی محوطه  مورد موافقت اعضاء قرار گرفت.

 به گفته او، بازنگری و پیش بینی پارکینگ‌های مورد نیازو ایستگاه‌های وسایط نقلیه عمومی اعم از سواره و پیاده  در محور اصلی خیابان‌های شهر با هماهنگی شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی در طرح‌های بالادست و اجرایی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

نظر شما برای ما مهم است
با ما راحت باشید و سخن بگویید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =